dostępność
Unia Europejska

Aktualności

Festyn Archeologiczny w Gadach

30 sierpnia 2008 r. odbył się w Gadach Festyn Archeologiczny. Prezentację przeprowadziliśmy w chatce, wybudowanej z wikliny i gliny. W środku umieściliśmy koło garncarskie. Uczestnicy festynu mogli spróbować garncarskiego rzemiosła. Rozpaliliśmy także ogień, a na żarze przyrządziliśmy pruską potrawę, składającą się z jęczmienia, mięsa i przypraw ziołowych (tzw. meltan).

Sensem naszych rekonstrukcji, oprócz odtwarzania samych naczyń, jest odnajdywanie dawnych smaków – tego nie zawierają żadne przekazy. Potrawy trzeba skosztować aby dowiedzieć jaki jest jej smak. Dlatego zapraszamy do degustacji potraw, przyrządzanych według dawnych receptur w glinianych garnkach.

Dziękujemy organizatorom festynu za zaproszenie. Ze Stowarzyszeniem „Nasze Gady” współpracujemy od ponad roku. W tym czasie prowadziliśmy warsztaty garncarskie, oraz spotkania z gliną. Paweł aranżował pracownię i kierował bodową tradycyjnego pieca garncarskiego opalanego drewnem. Z pieca korzystają także inni ceramicy. Jeden z wypałów przeprowadziła zaprzyjaźniona ceramiczka Joanna Domska-Paluch (http://www.artystycznadusza.pl).