dostępność
Unia Europejska

Aktualności

Töpfermarkt w Bürgeler

W dniach 27-29 czerwca 2008 r. po raz pierwszy braliśmy udział w XXXIV Jarmarku Garncarskim w Niemczech w mieście Bürgeler. W jarmarku wzięło udział około 130 garncarzy i ceramików, w tym z Węgier, Czech, Szwajcarii, Francji i my z Polski.  Miejscowość Bürgeler jest ośrodkiem garncarskim, funkcjonującym od średniowiecza, w którym produkowano naczynia pokryte szkliwem solnym. Na miejscu mieliśmy okazję obserwować proces uzyskiwania takiego szkliwa w wyniku palenia tradycyjnego pieca.

Podróż na Töpfermarkt w Bürgeler była długa, bo aż z Mazur. Wieźliśmy koło garncarskie, glinę i dużo ceramiki. Na miejscu nasze rekonstrukcje naczyń średniowiecznych do gotowania cieszyły się dużym powodzeniem. Natomiast czarna ceramika, ze względu na nieznaną w tym rejonie specyfikę technologii, stała się ciekawostką. W wyniku czego zbiory miejscowego muzeum zostały  wzbogacone o egzemplarz garnka zasobowego wykonanego w naszej pracowni. Paweł toczył na kole garncarskim. Prezentowaliśmy także sposoby przyrządzania potrwa w naczyniach glinianych. Odwiedziliśmy również kilka miejscowych pracowni i zawarliśmy nowe garncarskie znajomości.

Szczególne podziękowania dla kierowcy i tłumaczki Alicji Dobrosielskiej. Dzięki jej zaangażowaniu i pomocy wyjazd zakończył się sukcesem.

Osobne podziękowania kierujemy do naszych gospodarzy Gizeli i Guntera Müller Hipper.