dostępność
Unia Europejska

Aktualności

Ośrodek Rozwoju Osobistego Kobiet BABILĄD

Warsztaty garncarskie poprowadziliśmy dnia 18 i 19 kwietnia w Poznianiu w Ośrodku Rozwoju Osobistego Kobiet BABILĄD. Tematem przewodnikm spotkania była nauka toczenia na garncarskim kole japońskim. Zajęcia trwały 4 godz.

Dziękuję organizatorce spotkania Asi Stankiewicz za serdeczne przyjęcie w BABILĄDZIE, jak również uczestniczkom zajęć.

Kolejne spotkanie przy kole japońskim utwierdziło mnie w przkonaniu, iż taka forma spędzania czasu, przez poznawanie swoich manualnych możliwości, jest zarazem twórczym odkrywaniem samego siebie.

W trakcie warsztatu czas jakby zwolnił swój bieg. Piłyśmy gorącą herbatę i dużo rozmawiałyśmy. Każda z nas brała w ręce bryłkę gliny, aby następnie wprawić w ruch koło i wyczarować formę w przestrzeni. Glina cierpliwie poddawała się naszym dłoniom.  Tego materiału nie  można ujarzmić, to ona uczy garncarza cierpliwości oraz pokory.

 

Czas jakby zwolnił swój bieg. Piłyśmy gorącą herbatę i dużo rozmawiałyśmy. Mówiłyśmy o sowich wrażeniach. Każda z nas brała w ręce bryłkę gliny, aby następnie wprawić w ruch koło i wyczarować formę w przestrzeni. Glina cierpliwie poddawała się naszym dłoniom.  Tego materiału nie  można ujarzmić, to ona uczy garncarza cierpliwości oraz pokory.

W trakcie warsztatów zawarłyśmy nowe znajomości. Poniżej parę słów od uczestniczek warsztatów, ich wrażenia, odczucia.

\”Do dziś pamiętam ten cichy, uspokojający szum koła. Jak japońskie to musi być misterium, czy się tego chce czy nie. Nie wyobrażam sobie jak można tworzyć takie rzeczy, gdy buczy obok silnik. To byłoby okropne. Ale jak misterium to nie znaczy, że musi być sztywna powaga. Właśnie, że nie. Właśnie, że oddech, relaks, radość i uśmiech. A z drugiej strony ten japoński jasny minimalizm. Było bardzo fajnie:)

Pierwszy dotyk mokrej gliny jest cudowny, gdy staje się za sucha drażni… i nagle czuje się więcej, wiemy więcej… to świadomość przechodząca przez dłonie. I wcale nie jest to aż tak trudne… z pomocą super instruktorów:) Warto spróbować, jeśli zawsze się tego chciało. Po co? Po to żeby doświadczyć i wiedzieć, jak to jest. I spełnić swoje marzenie:)\”

Dorota

 

Opis warsztatów odbywających się cyklicznie w Ośrodka Babiląd w Poznaniu