dostępność
Unia Europejska

Aktualności

Jarmark Jakubowy

Przez sześć dni na gościnnym dziedzińcu Zamku w Kętrzynie toczyliśmy naczynia w takt żywej muzyki grajków i śpiewaków z Polski, Ukrainy, Węgier i Słowacji. Na jarmark przybyli także, między innymi nasi przyjaciele trudniący się unikatową sztuką wyroku biżuterii brązowej. Od rana gwar zwiedzających, turystów i mieszkańców miasta. W ciągu dnia towarzyszyła nam muzyka, odbywały się także warsztaty. Sierhii Petryczenko budował klimat średniowiecznych czasów siedząc u bramy zamkowej, śpiewając pieśni dziadowskie i grając na liże korbowej. Artyści zajmujący się teatrem lalkowym odegrali przedstawienia dla dzieci, a marionetki ożywały w ich dłoniach.

Pod wieczór wszyscy spotykaliśmy się na dziedzińcu aby zaprezentować swoje umiejętności. Naczynia, które powstały w trakcie jarmarku na stoisku Garncarni, są obecnie prezentowane na dziedzińcu zamkowym wraz z piecem do pieczenia chleba.

Mimo tego, iż tegoroczny jarmark dobiegł już końca, nie znikamy z dziedzińca zamkowego. Od maja przyszłego roku zaaranżujemy średniowieczny warsztat – jatkę garncarską , jako część stałej ekspozycji Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Planujemy zorganizować cykliczne warsztaty garncarskie, co oznacza, że na dziedzińcu będzie można zastać garncarza, „jak to drzewiej bywało”, zatoczyć kołem i nabyć gliniane garnki. Zapraszamy już teraz!