dostępność
Unia Europejska

Aktualności

Dawne mapy, stare cegielnie i warsztat strycharski

W Garncarni gromadzimy stare mapy, za pomocą których odnajdujemy miejsca gdzie funkcjonowały kiedyś cegielnie polowe. Na podstawie map oraz zapisów w dokumentach historycznych, dowiadujemy się także o działających warsztatach garncarskich. Gdy mamy do dyspozycji dawne mapy, wczesną wiosną gdy nie ma jeszcze zasiewów, podczas wędrówek po polach szukamy charakterystycznych rozsypisk fragmentów ceramiki budowlanej, cegieł, dachówek i fragmentów pieców, czyli pozostałości infrastruktury dawnych cegielni. Miejsca te oprócz, waloru historycznego, wskazują nam pokłady bardzo dobrej gliny garncarskiej, ponieważ cegielnie działały tam, gdzie odkrywano dobrą glinę.

Nasz sentyment do dawnych cegielni, pozwolił nam odtworzyć warsztat strycharski w mikroskali. Produkujemy własnoręcznie cegły, z których budujemy różnego typu piece.  Jeśli chcecie nauczyć się wyrabiać cegły z gliny, piasku i słomy zapraszamy do Garncarni.

Opis zamieszczonych zdjęć:

1.Dokładnie za 200 lat, w miejscu oznaczonym czerwoną kropką, stanie nasza Garncarnia. W miejscu oznaczonym niebieskim kolorem, na początku XIX wieku działała cegielnia w której m.in. wyrabiane dachówki karpiówki na dach Pałacu w Sztynorcie.

2.Warsztat strycharski.

3.Trata, czyli miejsce gdzie wydeptuje się glinę.

4.Dzienny urobek poczatkującego ceglarza.

5.Zastosowanie cegieł do budowy pieca piekarniczego.

6.Gotowy piec do pieczenie chleba.