dostępność
Unia Europejska

Aktualności

Pałac w Sztynorcie – stare rzemiosło w nowej odsłonie. Bawmy się gliną

STN:ORT 2019 Let’s play with clay!

Garncarnia po raz drugi angażuje się społecznie w organizację Festiwalu Pałacu Sztynort.

W tym roku pod tytułem: Welcome to playground! Festiwal trwa w dniach 5-11.08.2019

Nasze warsztaty odbywają się w sobotę 10.08.2019 w godzinach 12:00-14:00

Na naszej rzemieślniczej drodze poznaliśmy kanon garncarstwa. Każda z wykonywanych podczas toczenia czynności, wprowadza równowagę pomiędzy materią i duchem, ukierunkowując energię i tworząc piękno. W sztuce toczenia na japońskim i europejskim kole garncarskim najważniejszy jest sam proces form ceramicznych na wirującym kręgu poruszanym skoncentrowaną siłą rąk. Ręce te w chwilę po nadaniu pędu kołu cichną i w delikatnym dotyku plastycznej gliny, wybudowując w przestrzeni stworzony przez wyobraźnię kształt.

Zapraszamy na warsztaty garncarskie, w którym koła garncarskie, nasze ciało i glina stanowią jedność w procesie tworzenia. Koło to energia i zabawa. Glina jest materiałem żywym, wciąż podlegającym przemianom. Natomiast toczące się koło japońskie przekazuje energię ze swojego pędu w nasze dłonie, a one kształtują glinę. Następuje przemiana energii, tworzymy cykl pracy, materializujemy własną wyobraźnię w przestrzeni.

Postawa ciała, kontrola oddechu, praca rąk, aksamitny dotyk gliny. Toczenie na kole garncarskim to ceremonia. Harmonia i radość pracy, spokój umysłu, energia koła garncarskiego. Doświadczanie rzemiosła garncarskiego to nabywanie umiejętności manualnych oraz trening duchowy

 

Link do strony Festiwalu

Wydarzenie na FB