Aktualności
Kształty z dłoni do SERCA. Warsztaty garncarskie dla dwojga
Zapraszam na warsztaty garncarskie dla dwojga. Praca na kole japońskim-drążkowym, w zaciszu pracowni garncarskiej na Mazurach, przyjemność wspólnego doświadczania naturalnego materiału-gliny. Czytanie kształtów dłońmi.
Czas tylko dla Was, w zaciszu pracowni garncarskiej, przy gorącym kominku, z szumiącym graniem koła garncarskiego japońskiego, zapachem naturalnej gliny garncarskiej.
Moja filozofia koła japońskiego
Kultura starożytnej Japonii stworzyła w swojej długiej historii pięknie skanonizowane obrzędy wykonywania prostych czynności, które nobilitowały uczestników ceremonii. Trudno uchwytna dla Europejczyków duchowość Wschodu, wprowadza nas na szlachetne i wyciszone ścieżki ceremonii herbacianej, kaligrafii, urządzania ogrodów, walki mieczem, czy strzelania z łuku.
Na swojej drodze poznałam kanon garncarstwa japońskiego. Każda z wykonywanych podczas toczenia czynności, wprowadza równowagę pomiędzy materią i duchem, ukierunkowując energię i tworząc piękno. W sztuce toczenia na japońskim kole garncarskim najważniejszy jest sam proces powstawania najprostszych form ceramicznych, na wirującym kręgu poruszanym skoncentrowaną siłą rąk. Ręce te w chwilę po nadaniu pędu kołu cichną i w delikatnym dotyku plastycznej gliny, wybudowując w przestrzeni stworzony przez wyobraźnię kształt – prosty, podstawowy, pierwotny – czarkę. Etymologia słowa czarka wyprowadza nazwę naczynia od „czarów”, które zamieszkują ten mikrokosmos stworzony własnymi dłońmi.
Warsztaty na kole garncarskim japońskim dla DWOJGA
Koło garncarskie, w tym japońskie, drążkowe, to najszybszy sposób na przeniesienie kształtów z wyobraźni w przestrzeń. Nauka toczenia połączona jest z relaksującym sposobem spędzania czasu. Nieskrępowana radość pracy w glinie, niepowtarzalne wrażenia dotykowe, spożytkowanie nagromadzonego w nas nadmiaru energii, wolna od wszelkich ograniczeń wyobraźnia przekładająca się w formę przestrzenną. Jak to wszystko zrealizować? Glina daje takie możliwości, trzeba tylko puścić wodze fantazji a kształty naczyń pojawiają się same. Wystarczy odrobina magii i mgiełka tajemniczości spowijająca garncarskie umiejętności. I jeszcze jedno – chęć poddania się choć na chwilę urokowi gliny.
Postawa ciała, kontrola oddechu, praca rąk, aksamitny dotyk gliny. Toczenie na kole garncarskim to ceremonia. Harmonia i radość pracy, spokój umysłu, energia koła garncarskiego. Toczenie na kole japońskim to nabywanie umiejętności manualnych oraz trening duchowy.
Zapraszam na warsztaty garncarskie, w którym japońskie koło, nasze ciało i glina stanowią jedność w procesie tworzenia. Koło japońskie to energia. Glina jest materiałem żywym, wciąż podlegającym przemianom. Natomiast toczące się koło japońskie przekazuje energię ze swojego pędu w nasze dłonie, a one kształtują glinę. Następuje przemiana energii, tworzymy cykl pracy, materializujemy własną wyobraźnię w przestrzeni.
Pracując wspólnie (dwie osoby podczas pracy siedzą naprzeciwko siebie), stajemy się częścią ceremonii koła japońskiego, która wprowadza równowagę pomiędzy materią i duchem, ukierunkowując energię i tworząc piękno.
W sztuce toczenia na japońskim kole garncarskim najważniejszy jest proces pracy z gliną na kole, a nie powstająca forma, jako efekt.
Dlaczego glina i rzemiosło garncarskie?
Prowadzimy pracownię Garncarnia wspólnie od 16 lat. W czasie naszej podróży z gliną, powstała autorska pracownia rzemiosła tradycyjnego na Mazurach. Paweł zaprojektował dla mnie prototyp koła japońskiego garncarskiego, które jako prezent przesyłał ogromną paczką kurierską do Poznania. Poznaliśmy się w 2004 r. i od tego czasu w glinie, jesteśmy razem.
Właśnie w Poznaniu stawiałam swoje pierwsze kroki w prowadzeniu warsztatów garncarskich na kole japońskim, drążkowym. W 2009 i 2012, udział w dwóch edycjach Rozwojowego Festiwalu dla Kobiet PROGRESSteron w Poznaniu, oraz współpraca z Ośrodkiem Rozwoju Osobistego Kobiet “W krainie czarów” BABILĄD w 2009 r. W obu przypadkach prowadzenie garncarskich warsztatów relaksacyjnych.
W zeszłym roku 2019 ponownie wraz z kołem japońskim wyruszyłam w drogę, podczas Łódź Design Festival, w podtytule: Dobre życie/ Good Life, prowadziłam warsztaty garncarskie.
Większość czasu spędzam jednak na Mazurach, w naszej pracowni, w której odbywam moją praktykę.
ORGANIZACJA warsztatów na kole japońskim, opis dla uczestników:
W proponowanych warsztatach wykorzystuję naturalną glinę oraz zrekonstruowane koło japońskie (drążkowe). Jest to krąg garncarski, które wprowadza się w ruch siłą mięśni rąk. Kameralna atmosfera zajęć pozwala na spokojną prace, zapoznawanie się z gliną i technikami toczenia. Zasiad na kole japońskim w pozycji klęku lub siedzącej, sprzyja rozciąganiu oraz ćwiczeniom fizycznym. Praca z gliną natomiast wpływa na zmysły, usprawnia sensomotorykę.
Miejsce: Garncarnia, Kamionek Wielki 1, 11-600 Węgorzewo
Termin ustalamy wspólnie, przyjmujemy Wasze propozycje. Piszcie do NAS!
I warsztat: 11:00-14:00
II warsztat: 15:00-18:00
Koszt warsztatu: 300 zł (warsztaty indywidualne dla dwóch osób, cała pracownia w tym czasie jest wyłączona z innych działań)
Proszę o przygotowanie wygodnego roboczego ubrania i obuwia.
Zgłoszenia proszę wysyłać na maila garncarnia@gmail.com, wówczas będzie dokonywana rezerwacja.
Podczas pobytu w Garncarni, zapraszamy na kawę/herbatę i słodki poczęstunek, rozmowę z gospodarzami.
Autor fot. Dawid Furkot