dostępność
Unia Europejska

Aktualności

Młodzieżowa Rady Powiatu Braniewskiego w Garncarni

Druga już wizyta Młodzieżowej Rady Powiatu Braniewskiego, uczniów braniewskich szkół z samorządów szkolnych i wolontariuszy w naszej Garncarni.

Pierwsza część 5-dniowego pobytu to warsztaty w pracowni garncarskiej. Młodzież samodzielnie wytwarzała gliniane płytki, nadając kształt za pomocą gipsowej formy. Płytki posłużyły jako nośnik ceramiczny informacji w przyszłość. Na tym bardzo trwałym materiale młodzież zakodowała w postaci rysunku, symboli i napisów informacje dla przyszłych pokoleń.

W między czasie w sadzie, na kole japońskim odbywały się równocześnie drugie warsztaty. Nauka toczenia na kole garncarskim. Dla młodzieży był to pierwszy kontakt z obracającą się plastyczną masą gliny, którą można formować w dowolny kształt.

W naszej Garncarnia projektujemy warsztat, który buduje współpracę i doświadczenie sensoryczne.

 

II część warsztatów dla młodzieży z Braniewska i Węgorzewa, zorganizowaliśmy w nowej przestrzeni, budynku naszej Szkoły Garncarskiej, która postawała 2 ostatnie lata. To było nasze marzenie, aby powstała przestrzeń, duża oświetlona światłem słonecznym sala, z drewnianą podłoga, gdzie możemy przeprowadzać warsztaty rozwojowe.

Pierwszy warsztat w temacie budowania partnerstwa, zaczęłam się do ćwiczenia polegającego na wyklejaniu kolażu: mój idealny świat współpracy. Do dyspozycji nożyczki, klej, gazety, markery, kredki i własne pomysły, kreatywność. Na początku nieśmiało, a potem już z pełną radością, ruszyła praca. Powstały mądre i przemyślane plakaty, które młodzież prezentowała potem w kręgu.

Grupa licząca 22 osoby, dała sobie tyle uważności, otwartości i dobrej energii, że sama kończąc warsztat pełna pozytywnych myśli, wciąż słyszałam słowa wypowiadane na sali. To sama przyjemność pracować z tak głęboko reflektującą grupą.

 

Warsztat zorganizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Braniewski Instytut Rozwoju, w ramach projektu pt. ,, biNGO Braniewski Inkubator NGO”.

Projekt sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021- 2030 NOWE FIO