dostępność
Unia Europejska

Aktualności

Zielona Szkoła w Garncarni

Cieszymy się ogromnie że Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa „Dobry Start” zaufała nam i mogliśmy dla trójki uczniów i dwójki nauczycieli, zorganizować czterodniowy pobyt w naszej pracowni.

Program Zielonej Szkoły:

 

  1. Warsztat strycharski (wytwarzanie cegieł w skali 1:1 i miniaturek) przygotowywanie masy strycharskiej przez wydeptywanie gliny nogami, i zarabianie dłońmi, następnie formowanie cegieł w ladach strycharskich, czyli w glinianych formach. Z wytworzonych cegiełek, budowaliśmy wątek murów, podobnie jak z klocków
  2. Warsztaty kulinarne – w żarnach rotacyjnych mieliliśmy ziarno zbóż, na tzw. śrutę, po czym przy pomocy sit przetakowych, chłopcy odsiali mąka i otręby. Z wytworzonego półproduktu, czyli mąki, zarobione zostało ciasto, z którego przygotowaliśmy placuszki, placki, podpłomyki jak też i „jaszczury”, czyli rodzaj ciasta wypiekanego w ognisku na rożnie z patyka. Do wypieku placków i podpłomyków, wykorzystany został piec kopułowy piekarniczy, opalany drewnem. Naczynia użyte do warsztatu to garnki i patelnie ceramiczne, wytworzone były wcześniej w pracowni.
  3. Warsztaty garncarskie polegały na wytaczaniu na japońskich kołach drążkowych, prostych form ceramiki naczyniowej. Koło japońskie ma właściwości rehabilitacyjne, relaksacyjne, praca na nich ma z gliną oddziaływanie sensoryczne.
  4. Lepienie ręczne, przygotowanie ceramicznej płytki, z odcisku w gipsowej formie, i zaprojektowanie napisu.

A najwspanialsze rekomendacje od Agaty, opiekunki i nauczycielki chłopców

„Zielona Szkoła za nami. Gościliśmy u Pani Marty i Pana Pawła w Kamionku Wielkim koło Węgorzewa w ich Garncarni. To były bliskie spotkania z naturą, tradycją, rękodziełem, zabawą i gościnnością. Odpoczęliśmy od cywilizacji, odetchnęliśmy czystym powietrze, usłyszeliśmy ciszę i oczyściliśmy umysły. Za to wszystko serdecznie dziękujemy gospodarzom. Wracamy za rok!!!!”